Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur.
Contact us now

Blog

1

Prečo kampaň zameraná na segment malých a stredných podnikov

Najskôr sme zistili, koľko firiem na Slovensku vyhovuje našej predstave o SME sektore:

KritériumHodnota
Tržby1,5 až 20 miliónov €
Počet zamestnancovViac ako 50
Majiteliaslovenskí
ZiskTri ziskové roky z piatich ostatných

Analyzovali sme dáta z voľných zdrojov a zistili sme, že zvoleným kritériám vyhovuje viac, ako 500 firiem na Slovensku. Čo je celkom zaujímavý cieľ. Ak by sme zmiernili prísnosť kritéria Zisk, počet firiem, na ktoré môžeme cieliť sa výrazne zvýši, dajú sa potom rátať na tisíce.

Rozhodnutie padlo, zdroje na realizáciu obchodných aktivít zameraných na získanie klientov zo segmentu malých a stredných podnikov (MSP) na Slovensku sme vyčlenili, kampaň „Tu SME – MSP“ sa mohla začať.

Potiaľto vyzerá naše rozhodnutie ako veľmi správne. S každým, s kým sme konzultovali zámer „zaútočiť“ na tento druh firiem s consultingovými službami, nás odhováral. Najčastejšie sme počúvali nasledovné argumenty:

  • Majitelia SME firiem (Small Medium Entepricers – skratku SME často používame ako synonymum ku skratke MSP) na Slovensku sú mimoriadne konzervatívni, zahľadení sami do seba a do operatívnych problémov svojich firiem,
  • Firmy nemajú skúsenosti s consultingovými službami, budete robiť „pioniersku“ prácu, osvetu s minimálnym výsledkom,
  • Ľudia v týchto firmách sú technokrati, výdavky na myšlienky a know-how vnímajú ako zbytočne vyhodené peniaze,
  • Poradenstvo má v ich očiach neskutočne zlé meno, všetkých konzultantov považujú za darmožráčov a klamárov.

A podobne.

Spoločným menovateľom všetkých týchto argumentov bola napokon dobre mienená rada, aby sme sa na to vykašlali, že tadiaľto cesta nevedie.

Neposlúchli sme. Možno naše rozhodnutie ísť do toho trpko oľutujeme, ale nechceli sme sa vzdať skôr, ako by sme to neskúsili. Ktoré argumenty nás presvedčili:

  • Na vyspelých consultingových trhoch tvorí segment SME firiem zaujímavú a rýchlo sa rozvíjajúcu časť, prečo by sa situácia aj u nás nemohla konečne normalizovať,
  • Veľkosť slovenského consultingového trhu v tomto segmente sme odhadli na 5 až 20 miliónov € ročne. Áno, zďaleka to nie je toľko, ako v public sektore alebo na trhu veľkých firiem (banky, utility a podobne), ale nie je to ani málo.
  • Pracovať s majiteľmi SME firiem je náročné, ale na druhej strane je to úplne iný consulting, ako „priemyselný“ veľko-consulting, úprimnejší, oveľa pragmatickejší a priamočiarejší, menej formalizovaný a v neposlednom rade zaujímavejší.
  • Všetky doterajšie skúsenosti nás utvrdili v názore, že tieto firmy naše rady a služby veľmi potrebujú, len o tom ešte nevedia,
  • Veríme majiteľom SME firiem, nemyslíme si, že sú až tak obmedzení, ako sa nám snažia niektorí nahovoriť, sme presvedčení, že si nájdeme k nim cestu, presvedčíme ich o kvalite a prínose našich služieb. Nebude to jednoduché, ale chceme to vyskúšať.

O kampani je rozhodnuté. Ako k nej ale pristúpiť? Aké formy zvoliť? Ako sa k ľuďom s SME priblížiť?

Ak ste zvedaví, ako sme sa rozhodli, prečítajte si ďalší blog:

Ako sme kreovali scenár kampane „Tu SME MSP“

Alebo si pozrite video na tú istú tému na Youtube kanály: